Tarihi Ego

Bugün geriye baktığımda, ne akademik kariyer ne de profesyonel iş hayatımla yakından uzaktan ilgisi olmayan ne çok tarih kitabı okumuşum. Aklımdaki ilk soru hep “o zaman neler yapmışlar? Nasıl yapmışlar?” dı.

Bugün insanoğlu öyle bir egoya sahip ki, sanki her gelişme kendi dönemimize ait ve bizim eserimiz. Tarih dediğin, masaldan ve hikayeden ibaret gibi algılanıyor. O devirde bunu yapmışlar? Kesin uzaylılar var dı diyoruz değil mi? Oysa tarihin tekerrürden ibaret olduğu gerçeği varken.

İnsanlık tarihinin ne kadar muazzam ve akıl almaz olduğunu ve hatta geçmişin bizden ne kadar ileri olduğunu anlamak için Sümerleri, Aztekleri, Mısırlıları, Persleri okumak, bilmek lazım. Yokluk koşullarında mühendislik dehalarını, sanatçıları, bilim adamlarını anlamak lazım.

Sümerler

Bugün 2 saniyede eriştiğimiz bilgilerin olmadığı bir çağda, onca buluş, eser ve teorinin ortaya çıkarılması, tarihin masaldan ibaret olmadığının, insanın aydınlanmasıyla neler yapabileceğinin açıkca ispatıdır.

Da Vinci’nin çizimlerini inceledeğinizde hayranlık duyarsınız. Nasıl hesaplamalardır onlar? Yüzyıllar önce yapılan Mısır Piramitleri’nin hesaplamaları, bugünün yapay zeka destekli süper bilgisayarlarla bile çözülemiyor. Mozart’ın yaptığı eserlerin yanından bile geçen eser ortaya koyamadık bu devirde. Tüm bunlara baktığımda gördüğüm tek şey “Tarihi Ego” dan başka birşey değil.