Yapay Zeka, İnsanoğlunu Geçebilecek mi Sorunsalı

Değerli okuyucularım merhaba,

Günümüzde çokça karşılaştığımız bir konu değil mi? İnsanoğlu ile Yapay Zeka arasındaki o ürkütücü savaş. Hemen hemen her gün televizyonda, ana haber bültenlerinde bile çokça adından bahsediliyor. “Yapay Zekanın yükselişi!”

İlk başlarda bir Hollywood karesi canlanıyor tabi ki insanın gözünde. Elinde silahlarla, sokaklara yayılmış onlarca robot oraya buraya ateş saçıyor.

Aslında işler o kadar da anlatıldığı gibi değil. Bu savaşın kazananı en başından beri tabi ki insanoğlu. Bu kadar basit bir çözüm mü bu şimdi demeden önce devam edelim.

İnsanoğlu, 2 ayağının üzerine kalktığından bu yana alet geliştirmesi ve onu kullanması ile bugün üzerinde yaşadığımız dünyanın hakimi pozisyonundadır. Daha hızlı koşamadığı ve gideceği yere varamadan yorulan bir insanoğlunun yarattığı arabaları düşünelim. Bugün arabalar, insanoğlunu ele geçirmiş bir teknoloji midir?

Biraz daha farklı açılardan bakmaya devam edelim. Örneğin, kağıt kalem oynatarak dakikalar, zorluğuna göre saatler alan hesaplamaları kolaylaştırabilmek adına hesap makinesini icat etmiş bir varlık var burada. Hesap makineleri bize saldırdı mi?

İşin özünde, insanoğlu zorlandığı ya da yetemediği noktalarda, atalarının yaptığı gibi alet yaratma içgüdüsüne başvurur. Bugün insanoğlu, dijital ortamda bulunan tüm verilere erişimde ve bu verileri işlemede yaşadığı zorlanışı, tıpkı yıllar önce yaptığı hesap makinesi ya da araba icadı gibi şu anda da yapay zeka ile yapıyor.

Yazımın başında belirtmiş olduğum “insan en başından beri galip” sözleri, yapay zekanın bu günlere gelmiş ve bu süreçte başarmış olduğu tüm başarılar insanoğluna mahsus. Burada konunun objektif ele alınabilmesi için altının çizilmesi gereken nokta kullanım amacı olmalıdır.

Tarihte görüldüğü üzere fizik bilimi ve atomlar sayesinde büyük buluşlarla beraber atom bombasını kendi üzerinde kullanmış bir insanoğlu da söz konusudur. Bu da, bilim tarzı seçmeden, her bilimsel gelişmenin yanlış ellerde birer kabus olabileceği gerçeğidir.

Tüm bu bağlamda, korkulması ya da ürkülmesi gereken yapay zeka değil, onun kontrol kumandasını elinde tutan ve kullanım pazarını belirleyen insanoğlunun kendisi olmalıdır.

Saygı ve Sevgilerimle,